Filmy film czarno-biały, robotnik

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje film czarno-biały, robotnik. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Przez rok, od 1966 do 1967, Kazimierz Karabasz i Stanisław Niedbalski przyglądali się życiu Franciszka Wróbla. Poprosili go też, aby spisywał wszystkie swoje myśli, odczucia i wydarzenia, które odcisnęły na nim piętno, w pamiętniku. Ów pamiętnik prowadzi nas przez cały ten rok. Widzimy, jak Franek przybywa do OHP, uczy się tam zawodu, poznaje nowych ludzi i ogląda zupełnie inny świat niż w rodzinnej wsi.
Akcja filmu rozgrywa się we wsi Mostowice, gdzie gromada chłopska postanawia wybudować młyn wspólnego użytku. Przeciwko nim występuje właściciel istniejącego już młynu. Obawia się utraty swoich wpływów w rejonie. Na czele gromady staje Paweł, który ma kierować pracami budowlanymi.


Anastazy jest młodym mężczyzną ciężko pracującym w pobliskim kamieniołomie. Pewnego dnia zostaje ranny w wypadku, a na miejsce przybywa młoda lekarka Beata, która dopiero co przyjechała do miasteczka, aby odbyć tutaj praktykę. Okazuje się jednak, iż chłopak – nie zważając na różnice klasowe i majątkowe – czuje do niej coś więcej niż tylko sympatię…

Upał

7,1
Z polecenia premiera, który udaje się na odpoczynek, opiekę nad opustoszałym z powodu upału miastem przejmują dwaj Starsi Panowie. W pilnowaniu ładu i porządku pomaga im przybyła właśnie do stolicy żeńska Brygada Przeciwudarowa pod wodzą Zuzanny. Nieoczekiwanie przyjeżdża pociągiem ambasador egzotycznego państwa, który – oburzony brakiem powitania – składa ostrą notę dyplomatyczną w ministerstwie.
III Powstanie Śląskie, na którego tle przedstawione zostały dzieje robotniczej rodziny Milcarków. Barbara, córka polskiego górnika, kocha Niemca Kurta, który jest w kopalni sztygarem. Wbrew woli rodziny wychodzi za niego za mąż… W kopalni wybucha strajk przeciwko wynikom plebiscytu. Polacy przygotowują powstanie. Kurt ma wysadzić tamę, aby woda zalała kopalnię. Usiłuje mu w tym przeszkodzić teść, stary Milcarek, który ginie z ręki zięcia. Czy Kurtowi uda się dokonać sabotażu i założyć ładunek wybuchowy?
Trwa druga wojna światowa. Na Śląsku polscy górnicy i hutnicy walczą jak tylko potrafią z okupantem. W jednej ze śląskich hut dokonują sabotażu. Niweczą w ten sposób produkcję niemieckich płyt pancernych. Zbliża się front, Niemcy szykują się do wysadzenia kopalni i huty, ale polscy dywersanci zaciekle ich bronią, oczekując na zbliżającą się, wyzwoleńczą Armię Radziecką.
Historia działań grupki przyjaciół walczących z działaniami caratu, jego polityką wobec robotników, a także myślących o walce o niepodległość. Główną postacią opowieści jest Jan Czarowic. Zostaje on ranny podczas wiecu, musi uciekać; mimo to dalej wraz z przyjaciółmi – Danem, Marią, Osetem i Anzelmem – prowadzi działalność rewolucyjną. Anzelm zostaje schwytany i szantażowany poprzez groźby wobec jego dzieci. Skutecznie. Reszta jego towarzyszy szybko trafia do więzienia, gdzie są torturowani. Niespodziewanie z pomocą przychodzi Krystyna, jak się wydawało Janowi, lekkomyślna dziewczyna, do której mimo to żywił gorące uczucie.
Sensacyjna akcja rozgrywa się w hucie Bielawa. Do pracy w tej hucie zostaje przyjęty Borucki. Dyrektor huty, a nawet czujny sekretarz POP nie zdają sobie sprawy, że jest to bezwzględny szpieg pracujący dla wywiadu angielskiego. Borucki dostał od swoich mocodawców zadanie zorganizowania i przeprowadzenia akcji dywersyjnej mającej na celu przerwanie produkcji w hucie. Szpieg nie cofnie się przed niczym, nawet zabiciem Przewłockiego, szefa stalowni. Czy uda mu się wysadzenie huty w powietrze?
Akcja filmu rozgrywa się w latach 1936–1942. Paweł Lasoń zostaje skazany na osiem lat pozbawienia wolności. Jest przekonany, że zdradził go Stefan. Po wybuchu wojny w 1939 roku ucieka z aresztu, rozpoczyna działalność konspiracyjną na Śląsku. Wkrótce Niemcy aresztują jego żonę. Paweł jest przekonany, że to ponownie sprawa Stefana. Dopiero śmierć przyjaciela pokazuje, że to nie on był zdrajcą.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…