Filmy miasteczko, polska

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje miasteczko, polska. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Austeria

7,0
Rok 1914. Pierwszy dzień i pierwsza noc I wojny światowej. Przy drodze do małego galicyjskiego miasteczka stoi karczma, tytułowa Austeria, prowadzona przez starego, mądrego Żyda Taga. Znajdują w niej schronienie pierwsi uciekinierzy zagrożeni kozackim pogromem. Są wśród nich bogaci, wyemancypowani Żydzi z miasteczka. Są chasydzi - mistycy i fanatycy religii, nie zdający sobie sprawy z tego, co się wokół dzieje. Na tle tej barwnej zbiorowości rysuje się wyrazista postać Taga, filozofa i wolnomyśliciela, mającego świadomość nadciągającej katastrofy. Pełen trzeźwego sceptycyzmu otacza wszakże ciepłem i serdecznością wszystkich, których jego Austeria przygarnęła na tę noc. Przeczuwa, że z nadejściem dnia nadejdzie także zagłada.
Lato 1945 roku. W małym miasteczku na Dolnym Śląsku oddział siedmiu saperów, dowodzony przez porucznika Święcickiego ma rozminować fabrykę chemiczną. Niemieccy dywersanci z grupy Wehrwolfu zamierzają wysadzić ją w powietrze. Obie grupy wchodzą jednocześnie na teren zakładu. Rozpoczyna się walka o uratowanie fabryki. W trakcie akcji Święcicki zostaje postrzelony przez Niemca. Z pomocą przybywa jego największy rywal, sierżant Bobrowski.

Tatarak

6,0
Historia starzejącej się, doświadczonej życiem i schorowanej doktorowej Marty, borykającej się z nudą i wspomnieniami. Żyje ze swym mężem w małym miasteczku. Przypadek sprawi, że przypomni sobie, czym jest miłość, a nawet fizyczna fascynacja. Spotkanie z młodym mężczyzną i jego tragiczna śmierć w trakcie wspólnej kąpieli wywołują w niej uczucia i reakcje, jakich sama się nie spodziewała.


Rzecz dzieje się w małej górskiej miejscowości. Szanowany obywatel, pracownik Banku pan Sawicki pojawia się pewnego dnia na ulicach miasteczka z wielbłądem. Może zostawił go odjeżdżający cyrk? Może zapomniał? Sawicki wzbudza sensację. Ludzie są w szoku. "Panie Sawicki czemu wielbłąd" - pytają - Jaki w tym sens?" Sawicki wraz z żoną, przedszkolanką nie potrafią odpowiedzieć. Wiedzą tylko, że coraz bardziej lubią wielbłąda. Pomału jednak społeczność mobilizuje się i rusza do ataku. Urzędy domagają się rejestracji, specjalnego podatku za zwierzaka, do różnych instytucji zaczynają napływać donosy. Przed domem Sawickich pojawiają się pikiety, oni ze swym wielbłądem czują się coraz bardziej samotni, osaczeni. Sawickiej w przedszkolu odbierają dzieci na żądanie rodziców, Sawickiego nie chcą w orkiestrze dętej, w której gra od lat na klarnecie, architekt protestuje przeciwko kształtom i rozmiarom stajni, którą Sawicki wznosi dla wielbłąda, którego wbrew wszelkiej normalnej logice kochają coraz bardziej.
Młoda Rosjanka, którą okradziono po przekroczeniu polskiej granicy, znajduje schronienie w Królowym Moście.
Inżynier Jan Wiktus (Zygmunt Kęstowicz) wraca z zagranicy do rodzinnego miasteczka, gdzie czeka na niego stęskniona żona Helena (Ewa Wawrzoń). Wkrótce po powrocie, w domu Wiktusów, pojawia się Paola Campobella, kobieta którą Jan poślubił we Włoszech. Od tej pory rodzina inżyniera znajdzie się w centrum zainteresowania i będzie niewyczerpanym źródłem plotek. O ile mieszkanie we trójkę w zgodzie pod jednym dachem, okazuje się dla Wiktusów możliwe, o tyle dla miejscowej ludności ten stan rzeczy jest nie do zniesienia. Główny zainteresowany nie zamierza poddawać się naciskom opinii publicznej. Przecież kocha obie kobiety.
Do Polski przybywają rosyjscy gangsterzy Siergiej (Max Ryan) i Montenegro (Olivier Gruner), by odzyskać przechwycony przez policję towar. Zatrzymują się w nocnym klubie należącym do bossa świata przestępczego, zwanego Cygaro (Jerzy Trela). Tu przypadkowo dochodzi do morderstwa syna wpływowego biznesmena Burzyńskiego (Jan Englert). Śledztwo stoi w miejscu, więc siostra zabitego, Patrycja (Olga Bołądź), zatrudnia się w lokalu, by na własną rękę szukać zabójców brata. Gdy trafia na dowody zbrodni, ucieka, lecz gangsterzy podążają jej śladem. Dziewczynie pomaga komisarz Maksymilian (Artur Łodyga), którego na trop mafii naprowadziło morderstwo chłopaka. Tymczasem Burzyński szuka wsparcia u senatora o nazwisku Apostoł (Krzysztof Wakuliński), nie wiedząc, że ten powiązany jest z Cygaro i jego żołnierzami…
Tytułowy bohater filmu - Franciszek Kłos (Mirosław Baka) - jest małomiasteczkowym policjantem. Kłos żyje według własnych, prostych zasad, z których najważniejszą jest zapewnienie utrzymania swojej rodzinie. Aby tego dokonać stara się jak najlepiej wykonywać swoją pracę i nigdy nie kwestionuje poleceń swoich przełożonych. Problem jednak w tym, że jego przełożeni to … naziści. Wierząc, że sumiennie wykonując swoją pracę i zarabiając pieniądze na utrzymanie rodziny można przeżyć wojnę Kłos nie tylko łapie przestępców, ale również tropi członków polskiego ruchu oporu oraz dekonspiruje ukrywających się przed oprawcami Żydów.
Burmistrz miasteczka Cierpie Dolne (Krzysztof Zaleski) zwie się Rączka (rączka rączkę myje...), a prominent (Witold Dębicki) trzęsący tą miejscowością nosi nazwisko Wyjątek. Faktycznie, przez wszystkich - nie wyłączając samego Burmistrza, który siedzi w jego kieszeni, czy Szefa Policji (Grzegorz Warchoł), którym pomiata - traktowany jest wyjątkowo. To właśnie oni - Rączka i Wyjątek - są tymi dwoma "co nic nie ukradli" Sami nie mają najczystszych rąk, a w dodatku kryją wybryki (domniemane zgwałcenia dziewcząt) swoich synalków, Kiciusia (Maciej Stuhr) i Mopsa (Dariusz Szymaniak), ale zawsze jakoś potrafią się z wszystkiego wykręcić (odkąd Fenicjanie wymyślili pieniądze...) i włos im z głów nie spada. Do czasu...
Historia rozgrywa się w Bieszczadach, tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Do zniszczonej przez wojnę Derenicy przyjeżdża były chorąży wojskowy Słotwina. Chce spotkać się ze swoim przyjacielem Władeczkiem, komendantem miejscowego posterunku milicji. Zastaje wyludnione miasteczko, posterunek został rozgromiony przez bandę Moronia, która rządzi okolicą. Słotwina podejmuje walkę z bezwzględnymi bandziorami…
Słowa kluczowe

Proszę czekać…